POST-PRODUKCJA
W ramach Dzielnic Kultury
Pomysł
DZIELNICA: Śródmieście
MIEJSCE REALIZACJI: Główny Dworzec Autobusowy w Lublinie
GRUPA DOCELOWA: Pracownicy Dworca i otaczających go targowisk, przejeżdżający podróżni, okoliczni mieszkańcy, mieszkańcy Lublina.
OPIS
Główny dworzec autobusowy w Lublinie jest wyjątkowym miejscem, pozostałością poprzedniej epoki, ale i sercem barwnej społeczności pracowników, sprzedawców, bywalców i podróżnych. Dla wielu Ukraińców przyjeżdżających do Lublina jest także ich pierwszym przystankiem w Unii Europejskiej. Opowiemy o Dworcu w formie filmowej powieści na motywach „Romo i Julii”. Nagrania powstaną podczas terenowych warsztatów filmowych i zostaną zaprezentowane na kilku pokazach, między innymi na hali Dworca przy al. Tysiąclecia.
KONCEPCJA KONKURSOWA
Dworzec PKS w Lublinie jest wyjątkowym miejscem, nie tylko pozostałością poprzedniej
epoki, sercem barwnej społeczności pracowników, sprzedawców, bywalców i podróżnych, ale i dla wielu Ukraińców przyjeżdżających do Lublina na studia – pierwszym przystankiem w Unii Europejskiej. Jak wiadomo planowana jest w niedługim czasie duża przebudowa i przeniesienie Dworca. To miejsce, wraz z jego społecznością, przejdzie zapewne do historii.
Chcielibyśmy opowiedzieć o Dworcu w formie fabularyzowanego filmu dokumentalnego.
Nagrać szereg wywiadów – portretów “ludzi Dworca”, także sond ulicznych, zebrać
wspomnienia i opowieści z Dworca, też od podróżnych. Chcielibyśmy włączyć w ten projekt Ukraińców z Lublina, zwłaszcza studentów, zebrać ich wspomnienia o “pierwszym wrażeniu” i jak to się z czasem zmieniało. Mamy pomysł, żeby jednym z wątków filmu była opowieść o “Romko i Julii z Dworca PKS” w formie fabularyzowanych sekwencji o polsko-ukraińskiej parze, ich poznaniu się na Dworcu i dalszych perypetiach.
Film powstałby podczas terenowych warsztatów filmowych i zostałyby pokazany na kilku otwartych pokazach, między innymi np. na hali Dworca PKS. Również nagrane na DVD i opublikowane w Internecie.
W warsztatach wzięliby udział głównie lubelscy studenci, również z Ukrainy.
Projekt realizowany ze środków Miasta Lublin, w ramach Programu „Dzielnice Kultury” jako element programu obchodów Wielkiego Jubileuszu 700-lecia nadania Lublinowi praw miejskich.