O nas

KinoEaters 2018.PNG

Reprezentujemy polską społeczność globalnej sieci niezależnych filmowców, nazywanej KINO.

Nasze regularne spotkania dla robienia razem filmów nazywane są Kino Kabaretami.
Obecnie w Polsce odbywają się tylko w Lublinie, pod nazwą Kinojady.

CHĘTNIE POMOŻEMY W ORGANIZOWANIU KINO KABARETÓW W INNYCH MIEJSCACH W POLSCE

Kino Kabaret Promo

Poniżej losowo wybrane filmiki promocyjne z Kino Kabaretów z całego świata.

Spotkania Kino Kabaretu w Europie

Aktualizowany kalendarz na http://kinokabaret.org, dzięki Davowi Lojkowi.

Kino Kabaret PL

Pracujemy w Lublinie (Kinojady) i uprzednio we Wrocławiu (Wroc&Roll).

Organizujemy regularne pokazy filmów z Kino  Kabaretów z całego świata i zapraszamy uczestników na międzynarodowe maratony robienia filmów.

Projekt Kino Kabaret PL organizuje Wojciech Olchowski.

Z wykształcenia pedagog medialny, instruktor filmu i plastyk. O wielu lat związany z rozwojem niezależnego ruchu filmowego w Polsce, jednak zawodowo głównie aktywny w zakresie reklamy i jako wykładowca uniwersytecki. Od około 3 lat skupiony na filmie: organizując filmowe wydarzenia i warsztaty, oraz tworząc własne dokumentalne, fabularne i eksperymentalne filmy.

Wybrane filmy własne – http://olchowski.info.

Czym jest Kino Kabaret?

Kto może zostać uczestnikiem?

W Kinojadach może uczestniczyć każdy, kto chciałby napisać scenariusz, wyreżyserować lub zagrać w krótkim filmie, stanąć za kamerą, nagrać dźwięk lub zająć się postprodukcją, kostiumami, scenografią czy makijażem. Zapraszamy osoby z Lublina, z innych obszarów Polski, a także z innych krajów. Nie musisz mieć wcześniejszego doświadczenia.

Kino to międzynarodowy ruch miłośników robienia filmów, profesjonalistów i amatorów, którzy spotykają się w różnych miejscach na świecie, aby pomóc sobie w robieniu filmów.

Kino daje uczestnikom możliwość nauczenia się filmowego rzemiosła przez robienie filmów, uniezależniając od ciężaru środków finansowych i czasu. Kino dostarcza filmowcom z różnymi umiejętnościami, doświadczeniem i możliwościami wsparcia w zakresie pisania, kręcenia i montażu ich projektów oraz daje możliwość pokazania ich pracy szerokiej, kinowej publiczności.

Kino Kabaret PL to:

  • część międzynarodowej sieci Kino Kabaretów,
  • profesjonaliści i amatorzy pomagający sobie wzajemnie w kręceniu filmów,
  • udostępnienie miejsca pracy i noclegu,
  • wyjątkowa, nieformalna i niekonkurencyjna atmosfera,
  • historyczne, malownicze miasta i lokacje

Słowniczek Kino Kabaretu

Poniższe słownictwo jest międzynarodowo akceptowane, więc używając ich będziesz zrozumiany na każdym Kino Kabarecie.

Kino – w języku greckim ruch, i nie ma nic wspólnego z niemieckim i polskim wyrazem kino. Pojęcie kina jako ruchu rozpoczęło się w Kanadzie. W krajach anglo- i francuskojęzycznych wyraz kino nie jest używany tak jak w niemieckim czy polskim, ponieważ słowa Kinematograph i Cinematograph powstały w tym samym czasie w różnych miejscach. Niemieckie i polskie kino rozwinęło się z Kinematographu, natomiast angielskie ciemna i francuskie cinéma mają swój źródłosłów w słowie Cinematograph.

Używanie wyrazu Kino dla określenia ruchu nie powoduje tam konsternacji.

Kino Kabaret – wydarzenie trwające zazwyczaj około tygodnia, podczas którego filmy są robione i wyświetlane w czasie tzw. rund. Rundy trwają różnie w zależności od miejsca odbywania się Kino Kabaretu, od dwóch do trzech dni.

Kinoita (Kinoït) – osoba zaangażowana w ruch Kino, która brała już kiedyś udział w Kino Kabarecie.

Kino Cell – miasto lub region i grupa Kinoitów, która organizuje Kino Kabaret i inne wydarzenia z nim związane. Należą do niej także wszyscy, którzy się do tego poczuwają.

Comiesięczne pokazy – pokazy, na których wyświetlane są filmy z Kino Kabaretów

Spotkanie produkcyjne (pitching) – zebranie Kinoïtes, którzy chcą zrobić film, a także początek każdej rundy Kino Kabaretu

Turbo Kabaret – Kino Kabaret, który trwa jeden weekend, niewymagający długiego procesu organizacji. Ludzie spotykają się, robią filmy i pokazują je (najczęściej w kinie).

Kinolab – centrum Kino Kabaretu. Pokój ze stołami, krzesłami i dużą ilością kabli. Im bliżej do pokazu, tym goręcej w Kinolabie!

Quicky – bardzo krótki, szybko zrealizowany film zrobiony i zmontowany spontanicznie podczas rundy Kino Kabaretu.

http://www.kinokabaret-mainz.de/en/kinojargon/